Loga Funduszy Europejskich Rzeczpospolitej Polskiej i Unii Europejskiej

wymIaNNa

Poznań
22 i 23 września

O czym?

Dawano, dawno temu, gdzieś w latach 70-tych, kiedy w Telewizji Polskiej były tylko dwa programy (może tak było lepiej…) co niedzielę jako część słynnego Teleranka pojawiał się kultowy program „Zrób To Sam”. Prowadził go zmarły niedawno Adam Słodowy.

By poczuć jego klimat możecie sobie zrobić na przykład mały samochodzik:

Program pojawiał się w czasach, w których polscy rolnicy potrafili zrobić traktor na bazie motopompy i królowały różne „patenty” na poradzenie sobie z sytuacją permanentnego deficytu.

Polskie „zrób to sam” to po angielski Do It Yourself i stąd skrót DIY. Jeśli w Googlu wpiszecie te 3 litery, to zwróci prawie 3 miliardy wyników. To znaczy, że jest tego dużo.

Stworzenie innowacji (w tym społecznej), którą inni mogliby samodzielnie powtórzyć może być zmorą dla kogoś, kto chce innowacje sprzedawać i spełnieniem marzeń dla innowatorów, którzy chcieliby się nią podzielić i tym samym pomóc ludziom w rozwiązywaniu ich wyzwań własnymi rękami i bez oglądania się na łaskę innych.

W czasie sesji utalentowana para doświadczonych (by nie rzec już nie tak młodych) innowatorów: Paweł Sielczak oraz Kuba Wygnanski spróbują powiedzieć więcej o szczególnym uroku DIY w świecie innowacji społecznych. Pokażą i prosić będą uczestników i uczestniczki o przykłady takich przedsięwzięć – od lekkich i zabawnych, po śmiertelnie poważne aż po śmiertelnie niebezpieczne (te, których właśnie nie należy robić samemu w domu).

Porozmawiamy o tym co łączy udane DIY i co daje im szanse na to, że ktoś istotnie zachce zrobić „to” samemu. Może też „skręcimy coś” na miejscu sami….

Dla kogo?

Skoro o DIY, to właściwie dla każdego i dla każdej z Was..

O prowadzących:

Zdjecie Pawła Sielczak

Paweł Sielczak

Pod koniec XX wieku studiował socjologię na Karowej. Po uzyskaniu absolutorium, porzucił narzędzia badawcze na rzecz narzędzi budowlanych. Po kilku latach pracy przy scenografii połączył pasję majsterkowicza oraz badacza w stworzonym studio do badań jakościowych – Focusovnia/Toruń. Od 2012 roku pracował w Stoczni na stanowisku kierownika biura, co w realiach organizacji pozarządowej sprowadzało się do załatwiania spraw wszelakich – jednocześnie będąc zaangażowanym w projekty badawczo-animacyjne np. Inicjatywy sąsiedzkie. Obecnie zajmuje się programem Business unusual, w ramach którego pomagamy w tworzeniu lub rozwijaniu już istniejących miejsc pracy przez osoby, którym z różnych powodów trudniej odnaleźć się społeczności i na rynku pracy, w tym osobom z doświadczeniem uchodźczym. Współtworzy lokalne stowarzyszenie DziałajMY!, prowadzi zajęcia techniczne/STEAM dla dzieci oraz stara się działać na rzecz rozwoju Ruchu Wytwórców w Polsce (Maker Movement).

Foto_2020.01.30 Muzeum Powstania Warszawskiego

Jan Jakub Wygnański

Socjolog, w latach 80-tych działacz „Solidarności” i Komitetów Obywatelskich. Uczestnik obrad Okrągłego Stołu. Współtwórca m.in. Stowarzyszenia na rzecz Forum Inicjatyw Pozarządowych oraz Banku Danych o Organizacjach Pozarządowych Klon/Jawor oraz Fundacji Stocznia (w której obecnie pracuje). Współpracował m.in. z Polską Akcją Humanitarną, Fundacją im. Stefana Batorego, Fundacją Inicjatyw Społeczno-Ekonomicznych. Współinicjator wielu przedsięwzięć społecznych, w tym narad obywatelskich o edukacji, Narady o kosztach energii, serwisu naprawmyto.pl czy portalu ngo.pl.

Formularz został przesłany. Dziękujemy!

Odpowiemy niebawem. Pozdrawiamy!

Skip to content